CHP AKHİSAR İLÇE TEŞKİLATINDAN UĞUR MUMCU PANELİ


25 yıl önce hayatını kaybeden Uğur Mumcu Akhisar’da CHP örgütü tarafından anıldı. Belediye galerisinde Uğur Mumcu resim sergisi açıldı; 500 yakın kişinin takip ettiği Panel düzenlendi.
CHP Akhisar İlçe Teşkilatından Uğur Mumcu paneli
Akhisar Haber Ajansı - AHA
25 yıl önce hayatını kaybeden Uğur Mumcu Akhisar’da CHP örgütü tarafından anıldı. Belediye galerisinde Uğur Mumcu resim sergisi açıldı; 500 yakın kişinin takip ettiği Panel düzenlendi.
Akhisar Belediyesi Meclis salonunda düzenlenen panel, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. CHP ilçe başkanı Avukat İsmail Fikirli’nin açış konuşmasından sonra, belgesel niteliğindeki gösterimin birinci bölümde Uğur Mumcu’nun suikasta uğrandığı gün, ve toprağa verildiği güne ait resimler özel  bestelenmiş eserler eşliğinde sunuldu. İkinci bölümde özgeçmişi ve gazeteci, yazar ve komşularının anıları anlatıldı. CHP İl Başkanı Semih Balaban’ın konuşmasından sonra, Uğur Mumcu’nun mesai arkadaşı Gazeteci yazar Işık Kansu, yine gazeteci ve yazarlar Ünsal Ünlü ve Taylan Özbay'ın katıldığı panel başladı.
Panel Uğur Mumcu’nun mesai arkadaşı gazeteci yazar Işık Kansu’nun konuşması ile başladı. Kansu Uğur Mumcu’nun Rapıta kitabında, bu günlerin yaşanacağını tek tek anlattığını isimler vererek anlattı.  Ensar Vakfı’nın kurulduğu günden beri bu günlere nasıl geldiğini, kurucuları ve daha sonraki gelişmeleri, bu günlerde kimler tarafından desteklendiğini kişileri belirterek söyledi. Ensar Vakfı’nın AKP’nin adeta aile vakfı olduğunu, ve ekonomik olarak şirket gibi çalıştığını örnekler vererek gündeme getirdi.
İkinci konuşmacı yazar gazeteci Ünsal Ünlü, Uğur Mumcu’nun hem yaşadığı günleri, hem de 20-25 sonraki yaşanacakları yazdığını, söylemlerinde ve yazdıklarında boşluk bırakmayan bir yazar olduğunu, bu günün ortamını o günlerden gören bir yazar olarak 25 yıl sonra birlikteliği sağladığını belirtti.
Üçüncü ve son konuşmacı Yazar Taylan Özbay, Uğur Mumcu’nun çok iyi bir rontgen çektiğini, güncel siyasal  kavgalardan kaçmadan mücadele ettiğini, gözler açıksa görmenin, kulakların duyuyorsa duymanın, ellerin varsa mutlaka birleşmenin şart olduğunun mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini, ana sınıflarından, üniversitelere kadar yavruların ve gençlerin mutlaka duyarlı olmaları için aydınların, demokrasi, cumhuriyet ve insan hakları savunucuları tarafından ele alınması gerektiğini örneklerle anlattı.
Panel yazarların kitaplarını imzalamaları ile sona erdi.

Çok Okunanlar

UĞUR MUMCU NEYİ TEMSİL EDİYOR?

BİR SABAH…

DAVER DARENDE’NİN ARDINDAN

YANLIŞ BİR YOL

Edebiyatçılar ve Atatürk... / Erendiz Atasü

O, Yurttaş Olmak Sorumluluğu

HAFTANIN KİTABI: "UĞUR MUMCU KEMALİZM VE SOSYALİZM"

ERDOĞAN'IN TOPLATILMASINI İSTEDİĞİ KİTAPTA NELER VAR

İşgalci kamyonunun altında kalan çocuğun umudu / Barış Pehlivan

TELGRAFHANE YAZARI TAYLAN ÖZBAY BERAAT ETTİ