ZONGULDAKLI YAZAR TAYLAN ÖZBAY’IN YENİ KİTABI “UĞUR MUMCU KEMALİZM VE SOSYALİZM” YAYIMLANDI


Zonguldaklı yazar Taylan Özbay’ın yeni kitabı “Uğur Mumcu Kemalizm ve Sosyalizm” Telgrafhane Yayınları’nca yayımlandı.
“Susulacak Zaman mı”, “Atatürkçülüğün Kurtuluş Savaşı” ve 2017 Arif Baş Öykü Özel Ödülü sahibi “İnsan İzi” kitaplarının ardından bu kez Uğur Mumcu’nun siyasi görüşleri ve yöntemi üzerine kaleme aldığı yeni çalışmasıyla okurlarıyla buluşanÖzbay, 2018 Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında da birçok ilde panellere katılıp Uğur Mumcu’yu anlatacak.
Özbay’ın yeni kitabı “Uğur Mumcu Kemalizm ve Sosyalizm” için Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu’nun kaleme aldığı arka kapak yazısı şöyle:
“Tanıyor ve biliyorum ki:
Bu kitabın yazarı Taylan Özbay; ülkedeki ayrımsız tüm yurttaşların özgür ve erinç içinde yaşaması ülküsünü öngören; insanına başı dik, alnı ak yaşamayı öğütleyen, uygarlık sıçramalarını hem içeren, hem de algılayan; bu topraklarda yaşayanları yoksul, çaresiz ve sömürüye bağımlı kılan her türlü girişime karşı yürüttüğü çabasında her zaman haklı çıkmış; toplumun daha kayıtsız, koşulsuz bir kardeşlik yönetimine kavuşmasını ilke saymış dürüst bir geleneğin genç, yetkin ve birikimli ardıllarından biridir.
Taylan Özbay, okumadan yazanların, güncel fırsatçılıkla düşün dilenciliği yapanların, yolsuz, yöntemsiz ucuzluğa kaçanların çoğaldığı bir evrede; araştırarak, öğrenerek, deyim yerindeyse iğne ile kuyu kazarak düşüncesini kağıda dökenlerdendir.
Taylan Özbay, bu kez, peşinden yürüdüğü çizginin en saygın adlarından biri olan Uğur Mumcu’nun uğruna ömrünü verdiği düşün dünyasına giriyor ve onun “sorumluluk”, “aydınlatma” ve “bağımsızlık”la örülü öğretisini çözümlüyor.
Kemalist düşüncenin; emekçi sınıf ve tabakaları özgürleştirmeyi ilke edinen toplumculuk ile aynı potada eriyip nasıl bir kor halinde insan bilincinde ışıklandığını yalın, ama özenli bir araştırma ile “Mumcu’nun ölümünün ardından geçen yirmi dört yılda yetişmiş kuşaklar”a anlatıyor.
Çok da iyi anlatıyor.”
Taylan Özbay’ın yeni kitabı “Uğur Mumcu Kemalizm ve Sosyalizm” tüm kitabevleri ve internet kitap satış sitelerinden temin edilebilir.

Çok Okunanlar

UĞUR MUMCU NEYİ TEMSİL EDİYOR?

BİR SABAH…

DAVER DARENDE’NİN ARDINDAN

YANLIŞ BİR YOL

Edebiyatçılar ve Atatürk... / Erendiz Atasü

O, Yurttaş Olmak Sorumluluğu

HAFTANIN KİTABI: "UĞUR MUMCU KEMALİZM VE SOSYALİZM"

ERDOĞAN'IN TOPLATILMASINI İSTEDİĞİ KİTAPTA NELER VAR

İşgalci kamyonunun altında kalan çocuğun umudu / Barış Pehlivan

TELGRAFHANE YAZARI TAYLAN ÖZBAY BERAAT ETTİ